Gdy spojrzysz za okno pogoda nas nie rozpieszcza. Albo leje, albo wieje wiatr albo temperatura spada blisko zero przez co niektórym z nas ciężko jest się zmotywować do treningu. Ostatnio biegając po lesie zastanawiałem się nad bieganiem w na nieutwardzonych ścieżkach czy po prostu w tych miejscach gdzie jest błoto. Bardziej chciałem się skupić nad samymi starami w błocie niż samym treningu, ale ten temat też trochę prześwietlę. W końcu przez najbliższe 2 – 4 tygodnie tak pogoda będzie nas mocno prześladować, warto się zastanowić w jakich butach biegać w takich warunkach.

Zawody w błocie

Lubię to! Naprawdę lubię czasami kąpiel błotną szczególnie na zawodach gdzie można pościgać się, powalczyć ramię w ramię z przeciwnikiem na wąskiej, grząskiej ścieżce. Mam w tym wielką frajdę, ale do takich zawodów trzeba być dobrze przygotowanym zarówno fizycznie jak i psychicznie. Może się tak zdarzyć że jedna dziura może pozbawić cię miejsca w czołówce albo jeden źle postawiony krok będzie skutkował wywrotką i długim zbieraniem się z podłoża. Często na zawodach widziałem wywracających się zawodników. Osobiście mi się to nie zdarzyło bo biegam w kolcach i właśnie do tego zmierza ten artykuł… kolce do biegania.

Kolce do biegania

Czy są to bezpieczne buty dla amatorów? W jakimś sensie są bo można uniknąć upadków i kontuzji podczas przełajów. Nie mniej jednak na polskim rynku są ciężko dostępne i mało kto się orientuje jak je dobrać, gdzie kupić takie buty? Nawet w sklepach specjalistycznych ciężko uświadczyć jakiekolwiek kolce. Trzeba ich szukać w internecie i na różnego rodzaju stronach internetowych, a kupno równa się z loterią i wielką niewiadomą co wskoczy na nasze stopy. Dodatkowo wielu z biegaczy nie myśli aby kupować buty na 2-3 starty w roku. Osobiście mam dwie pary takich butów. Jedne przełajowe (tych używam 8-10 razy w ciągu roku), drugie do biegów krótkich na stadionie (których użyłem może 10 razy w ciągu 8 lat)

Kolce przełajowe

Często wyglądają dość podobnie jak normalne buty treningowe. Zabudowany przód – chroni nas przed uderzeniem w jakiś konar, kamień itp. Nie mają one jedna amortyzacji na pięcie tylko kolce z przodu, wymuszając na nas lądowanie własnie na śródstopiu. Jeśli ktoś z was ma słabe mięśnie, niewyćwiczone nogi będzie żałował że pobiegł w takich butach. Lądując na pięcie wytłuczemy tylko nasze nogi, jak będzie okazja to się wywalimy i nawet kolce długości 1.2cm nas nie uratują. Jeśli jednak wykorzystamy ich potencjach, zyskamy na odbiciu, stabilności i szybkości. Warto przed takimi startami zrobić chociaż rytmy po 100 – 200 metrów i sprawdzić jak się zachowują nasze stopy podczas treningu w takich butach do biegania.

Kolce na stadion

Muszą być dobrze dopasowane do stopy i mocno dolegać dzięki temu czujemy się tak jakbyśmy biegli na boso. Kolce są krótsze, bardziej spiczaste, a pięta jest jeszcze bardziej spłaszczona, prawie jej nie ma. Waga tego obuwia to prawdziwe piórko, ważą po kilkanaście gram, a zakładając je na stopy prawie w ogóle ich nie czujemy. Ale w końcu będziemy w nich biegać powiedźmy maksymalnie 3000 metrów. Nie jesteśmy Mo Farah żeby pokonać w nich aż 10000 metrów, nasze mięśnie nie są w stanie wytrzymać takich przeciążeń i przy tak długim biegu możemy sobie narobić więcej biedy niż pożytku. Dlatego trzeba być ostrożnym i powoli przystosowywać się do biegania w takich butach. Najpierw próbować krótkie dystanse i stopniowo się wydłużać.

Podsumowanie

Jak widzicie możecie podrasować swoje bieganie w błocie. Dzięki butom z kolcami zyskacie większą przyczepność, łatwiej będzie wam pokonywać kolejne metry i może się nie wywalicie podczas biegu. Dodatkowo jeśli staniecie ze swoim rywalem, który biegnie w zwykłych butach treningowych czy startowych to jeśli będziecie mieli przetestowane bieganie w kolcach to bez problemu już jesteście wygranymi. Nie zapomnicie jednak o tym aby pracować nad siłą swoich nóg, to one są odpowiedzialne abyście biegli szybko.

Jeśli macie jakieś pytania to piszcie na biegacz.piotr@gmail.com jeśli chcecie trenować ze Ślęzakiem i być w #ŚlęzakTeam to również zapraszam was do kontaktu i do tego aby należeć do największej takiej grupy biegowej w Polsce :)! Szczegóły po zapytaniu dostaniecie na maila. Zapraszam!