Lubicie biegać na bieżni elektrycznej? Macie taką w domu? Jest sporo korzyści z biegania na bieżni stacjonarnej. To świetna alternatywa, kiedy za oknem pada deszcz, śnieg, wieje wiatr lub kiedy po prostu bieganie na dworze może nieść za sobą jakieś niebezpieczeństwo. Mam dla Ciebie kilka wskazówek wskazówek, by twoje bieganie w te dni było bardziej efektywne, przyjemne i bezpieczne.

 • Używaj niewielkiego nachylenia Ustaw nachylenie na 1% do 2%. W pomieszczeniu nie ma wiatru, zatem delikatne nachylenie lepiej będzie oddawało warunki, które napotkasz biegnąc po dworze. Oczywiście, jeśli jesteś początkujący, nic się nie stanie kiedy ustawisz nachylenie 0% zanim osiągniesz dobrą formę.
 • Nie rób sobie pod górkę. Nigdy nie ustawiaj nachylenia na więcej niż 7%, to może prowadzić do kontuzji ścięgna Achillesa. Mówię tutaj o początkujących biegaczach. Jeśli jednak w okolicy nie ma górek a Ty przygotowujesz się na biegu górskie takie nachylenie na pewno się przyda w treningu.
 • Nie trzymaj się uchwytów. Niektórzy ludzie uważają, że potrzebują trzymać się uchwytów podczas biegu na bieżni. W rzeczywistości służą one jedynie do bezpiecznego zejścia z urządzenia. Kiedy biegniesz, staraj się zachować prostą postawę.
 • Upewnij się, że jesteś rozgrzany, nie zapomnij o rozgrzewce. Przed wejściem na bieżnię zacznij od 2-4 minutowej rozgrzewki dynamicznej następnie przez pierwsze 5-10 minut biegnij powoli, aby się rozgrzać.
 • Nie pochylaj się do przodu. Upewnij się, że Twoja sylwetka jest prawidłowa. Nie jest wskazane pochylanie się do przodu, ponieważ bieżnia może wtedy za bardzo „wyrzucać” twoje nogi w tył, podczas gdy ty sam powinieneś je z niej odrywać.
 • Miej na uwadze jak stawiasz kroki. Niech twoje kroki będą krótkie i szybkie, by zmniejszyć wpływ ruchu bieżni na twoje nogi, co z kolei może mieć negatywny wpływ na twoje kolana.
 • Popracuj nad zwiększeniem liczby kroków. Więcej kroków czyni twój bieg bardziej efektywnym. Zawodowi biegacze mają kadencję na poziomie 180 kroków na minutę. Licz swoje kroki (nowoczesne zegarki zrobią to za Ciebie) i z każdą minutą staraj się stawiać ich więcej. Staraj się z czasem stawiać krótsze, szybsze kroki.
 • Słuchaj muzyki. Jakkolwiek używanie słuchawek podczas biegu na zewnątrz nie jest zbyt bezpieczne, tak na bieżni jest wręcz wkazane. Nie oszukujmy się, bieg na bieżni nie dostarcza tylu wrażeń i z czasem staje się nudny. Wybierz motywujące Cię kawałki i ruszaj.
 • Nie masz motywacji do treningu? Nie wiesz jak ma wyglądać?

  Moi zawodnicy dzięki dużej dawce motywacji trenują sumiennie, bez kontuzji i w zdrowiu. Może taki plan treningowy przydałby się również Tobie? Wyślij bezpłatne zapytanie – porozmawiamy co mogę dla Ciebie zrobić.

  Sprawdź ofertę trenera online

 • Wyobrażaj sobie drogę. Innym sposobem na pokonanie nudy na bieżni jest wyobrażanie sobie trasy, po której biegasz gdy pogoda na to pozwala. Możesz odpalić także telewizor i nie skupiać się aż tak bardzo na przebieganym dystansie, a oglądanym obrazie
 • Nie zapomnij o nawadnianiu. Co ciekawe, na bieżni możesz się szybciej odwodnić, niż wtedy gdy biegasz na dworze. Wynika to z tego, że opór powietrza na zewnątrz schładza twoje ciało, co nie ma miejsca podczas biegania w pomieszczaniu. Dodatkowo w pomieszczeniu jest inna temperatura, a Ty mocno się pocisz. Woda lub izotnik do obowiązkowe wyposażenie podczas takiego treningu.
 • Nie patrz w dół. Zawsze patrz przed siebie. Czasem trudno oderwać wzrok od konsoli, ale patrzenie w dół nie wpłynie na Ciebie pozytywnie. Powoduje ono, że twoja sylwetka przybiera kształt zgarbionej. Nie skupiaj się także na swoich stopach. Wszystkie te zachowania mogą jedynie prowadzić do bólu pleców i szyi.
 • Przy zakupie bieżni nie wybieraj najtańszego modelu, który po jednym sezonie się rozleci. Zwróć uwagę na długość pasa, prędkości maksymalne czy kąt nachylenia oraz sprawdź moc bieżni, a także jaką ma gwarancję i czy serwisant przyjedzie do Ciebie gdy coś się zepsuje.

Podusmowanie

Sam od czasu do czasu wskakuję na bieżnię, choć wolę biegać na dworze. Nie miej jednak wtedy kiedy podłoże pokryte jest lodem lub śniegiem, a trzeba szybko pobiegać taka bieżnia to dobra alternatywa. Jeśli zapamiętasz wyżej wymienione wskazówki na pewno będzie Ci łatwiej trenować na bieżni mechanicznej.