Nie wiem czy widzieliście, nie wiem czy słyszeliście o IGNITE? Sami zadajcie sobie to pytanie i mi na nie odpowiedzcie.

Spieszę od razu z odpowiedzią cóż to takiego? Nowa technologia, nowa marka biegowa czy może coś innego? Niestety nie, to tylko limitowana wersja butów biegowych. Nie sposób się nie zgodzić również z tym, że to nowa technologia, która przebojem za pomocą Usaina Bolta wdziera się na rynek. Marka Puma ma za swoją misję bycie najszybszą marką sportową świata. Póki Bolt jest najlepszy i utrzymuje swój stały poziom biegów na pewno tak będzie. Muszę dodać, że w Polsce mamy około 500 sztuk tego buta, dlatego warto się spieszyć z jego zakupem jeśli chcecie poczuć i sprawdzić co potrafi.

Ignite

W książeczce opisującej Ignite znajdziemy takie hasła jak „Bycie szybszym jest wszystkim co ma znaczenie. Poważnie. Nienawidzę powolnych ludzi” – bardzo ciekawa wypowiedź. Projektant oraz sam Usain przy projektowaniu buta inspirowali się kometą, która niesie ze sobą bardzo duży ładunek mocy, a także porusza się w zastraszającym tempie. To stało się myślą przewodnią przy tworzeniu tego buta biegowego.

Pozwolę sobie przytoczyć samą definicję Ignite: „Włącz wyższy bieg, zmień niekorzystny wiatr na wiatr niosący żagle. Zaprojektowany aby działać, nowy model Ignite maksymalizuje energię, aby pchać cie na przód. Zapomnij o wyczerpaniu, zapomnij o tym, jak wyglądało bieganie do tej pory. Ignite wspiera każdy twój krok dzięki unikalnej piance, która zapewnia czułą amortyzację i optymalne odbicie byś mógł przekroczyć granicę swoich możliwości” Dobre co nie? Zastanawia mnie czułość amortyzacji. Od razu mówię, że w butach tylko truchtałem po sklepie i nie mam ich do testowania. Powiem szczerze, że nie czułem tej czułości bo but nie wydaje mi się zbyt czuły – żaden. Jedynie może być miękki lub sztywny ale czuły? Ignite na nodze leży fajnie, pianka jest miękka, jestem ciekaw jak by się spisywała na jakiś treningach biegowych na asfalcie. Z tego co się dowiedziałem pianka w nowych pumach jest o 3% lepsza od Boosta. Czy to prawda? Ciężko będzie sprawdzić rzeczywistość tych trzech procent.

Ignite5

Puma w swoim katalogu mówi o 3 bardzo ważnych szczegółach:

  1. Wracająca energia  – użyta pianka Ignite zapewnia odpowiednio wysoką amortyzację podczas odbicia. Podczas kilkunastu testów, które wykonywałem oraz ilości par butów, które posiadam mogę stwierdzić, że nawet najlepszy but świata nie zastąpi treningu ale może go wspomóc. But jest miękki przez co zachowuje odpowiednią dynamiczność co może wspomagać wybicie.
  2. Komfort podczas każdego kroku –  rzeczywiście but przyjemnie leży na stopie.
  3. Długotrwała wydajność – ForEverFoam rozprasza wstrząsy oraz zapewnia dłuższą żywotność buta. Z tym się zgadzam choć nie sprawdziłem tego i pewnie nie sprawdzę jak ściera się podeszwa w Ignite oraz czy wyciera się ona szybko czy wolno. Z doświadczenia z Pumą (testowałem Puma Faas 300 oraz Puma Faas 500) stwierdzam, że buty były bardzo udane ale podeszwa znikała dość szybko. W tym modelu wygląda ona inaczej przez co na pewno zużywanie jej będzie trochę inne.

Ignite4

Ignite3

Kolejne hasło, które mi się podoba „Każde odbicie prowadzi do bycia szybszym” hm co sądzicie?

Dla kogo skierowana są te buty według Pumy? Biegacze Ignite to codzienni sportowcy, którzy chcą być najlepsi w swojej dziedzinie i którzy ciężko trenują, aby to osiągnąć. Nie chcą zbyt wiele myśleć. Chcą włożyć swoje buty i biec.To wszystko fajnie spina Pumę w całość oraz to do kogo jest skierowana ta marka. Mi osobiście kojarzy się z buntem, rewolucją, niepokornością czy czymś na co żadna inna firma by sobie nie pozwoliła. Na pewno jest to fajne ponieważ wyróżnia ich to na tle konkurencji. Są wolni, chcą być lepsi i to mi się w nich podoba. Firma skierowana jest na młodych, zbuntowanych i do takich też trafiają przekonując do siebie także coraz szersze grono innych biegaczy. To bardzo pozytywne i na pewno budujące.

Chciałbym teraz podsumować swoje zdanie o Ignite. Na pewno jest to swojego perełka Pumy. Około 500 sztuk wypuszczonych na rynek polski w tym większość dostępna w Sklep Biegacza za cenę 449zł. Nie jest to mało ale na pewno może sprawić, że wyróżnisz się z tłumu. Czy odczujesz 3% oddanie energii? Tego nie wiem, wiem natomiast, że but ten może sprawić, że będziesz lepszym biegaczem ponieważ jeśli uwierzysz, że możesz być szybszym na pewno tak się stanie!

Przeczytajcie także:

10 tekstów, które denerwują biegaczy

Treningi 26-22.03

Test Vomero 10

Puma Faas 500

Ignite2

Ignite

Ignite3

Ignite8