Chce wam dać konkretną odpowiedź ile wytrzymują buty biegowe. Ile możecie zrobić kilometrów i jak zwiększyć ich żywotność. Jak dbać o buty, aby wytrzymały dłużej. Jest tyle teorii na ten temat, że czas rozwiać wszystkie wątpliwości i powiedzieć wam całą prawdę w tym temacie. Nie możecie ciągle błądzić i nie wiedzieć ile możecie przebiec w swoich butach. Żywotność buta jest wypadkową wielu składowych takich jak ilość kilometrów jakie pokonuje ich użytkownik, jego waga, czy amortyzacja w butach. Ile wytrzymują buty biegowe to chyba najczęstsze pytanie zadawane przez biegaczy, które słyszałem pracując w sklepie.

Moje buty do biegania

Często gdy dorwę się do jakiegoś modelu jestem w stanie zrobić w nich spokojnie około 2 tysięcy kilometrów. Niemniej jednak staram się na każdym treningu mieć inne buty na nogach tak, aby stopy nie przyzwyczaiły się za bardzo do tego samego modelu. W każdym z butów stopa leży inaczej, a bieg jest inny. Jeśli już trochę biegacie (pisałem jakie mamy rodzaje butów do biegania) warto sobie przypomnieć ten artykuł i mieć 2-3 pary do treningów. Jeśli możemy zmieniać buty to nie musimy martwić się o wytrzymałość naszych trzewików. Bez problemu wystarczą nam na więcej kilometrów aniżeli mielibyśmy tylko jedną parę. Wiem jednak, że nie wszystkich stać na takie luksusy jak kilka par butów, dlatego nie wierzcie sprzedawcom, że buty do biegania wytrzymają tylko 800 kilometrów. Często takie buty są prawie niezużyte, a te słowa „800 kilometrów” to po prostu czysty zabieg marketingowy.

To ile wytrzymują buty biegowe?

Komu wierzyć i komu zaufać w tym temacie? Z własnego doświadczenia wiem, że w każdych butach można spokojnie zrobić 1500 kilometrów. Zdarzyło mi się także przebiec w niektórych modelach 2000 – 2400 kilometrów. Czy te buty miały jeszcze jakieś właściwości amortyzujące? Nie wydaje mi się i podejrzewam, że już jej tam nie było, ale w butach po prostu biegało mi się dobrze. Czasami mam tak, że mocno przywiązuję się do konkretnego modelu. Niemniej jednak spokojnie możecie robić dwa razy więcej kilometrów niż rekomendowane przez producentów 800 kilometrów. Kiedyś gazeta Bieganie robiła taki eksperyment z przecinaniem podeszwy. Po przebiegnięciu rekomendowanych kilometrów poduszka gazowa, żel i inne materiały amortyzujące nie nosiły śladów wielkiego użytkowania. Zgadzam się z tym w 100%, bo nie można popadać w paranoje i kupować co chwilę nowych butów. No chyba, że biegacie 5 tysięcy kilometrów rocznie. Wtedy nie obejdzie się bez 2-3 par na rok. Jeśli doliczymy jeszcze jakieś startówki to wyjdźcie jeszcze  więcej, ale szukając butów w internecie możecie spokojnie zaoszczędzić.

Nie wiesz jak ułożyć trening biegowy dla siebie?


Dla moich zawodników oprócz treningów biegowych dodaję do harmonogramu ćwiczenia siłowe, które wspomagają ogólny rozwój i pomagają uzyskać lepsze wyniki biegowe.

Może taki plan treningowy przydałby się również Tobie? Wyślij bezpłatne zapytanie – porozmawiamy co mogę dla Ciebie zrobić.

Sprawdź ofertę trenera online

Przy moim bieganiu buty po przebiegnięciu 1000 kilometrów wyglądają prawie jak nowe. Przy mojej dość niskiej masie buty aż tak szybko się nie zużywają dodatkowo przy dość częstych zmianach butów na treningu, amortyzacja, pianki wytrzymują dłużej bo mają czas aby odpocząć. Tym samym zwiększa się żywotność naszych butów.

Buty z outletu

Uważajcie na buty biegowe z takich sklepów… Sprawdzajcie kiedy były produkowane i ile czasu leżały na magazynie. Gdy buty były przewożone ze sklepu do sklepu i leżały długi czas na magazynie na pewno nie mają już takiej jakości jak buty ściągnięte prosto z taśmy produkcyjnej. Wszystko jest zmienną przetrzymywania butów w różnych temperaturach, miejscach, ubijania się pianek podczas całego okresu przetrzymywania. Buty, które przeleżały 3 lata na magazynie nie mają już takich właściwości amortyzujących, jak takie nówki z pudełka z nowej serii. Dla niektórych nie musi mieć to znaczenia, ale moim zdaniem szkoda płacić za takie coś pieniądze i lepiej dołożyć te 30-50zł i mieć nową kolekcję. Pamiętajcie, żeby na butach nie oszczędzać i omijać takie miejsce, gdzie na starcie otrzymujemy towar już zużyty.

O czym pamiętać

Na pewno musicie dobrać odpowiednio buty do wagi. Jeśli ważycie 100 kilogramów nie kupujcie butów z bardzo małą ilością amortyzacji, bo wszystkie systemy wam się szybko wyklepią i będziecie musieli zaraz kupować kolejną parę. Dodatkowo duże przeciążenia podczas biegu mogą spowodować, że siły rozrywające spowodują rozerwanie siatki i zniszczenie butów. Często pęknięcia materiału spowodowane są tym, że nasza stopa po prostu jest szersza niż but i materiał się przedziera. Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć, dlatego czasami się zdarza, że musimy reklamować nasze ulubione buty do biegania.

Podsumowanie

Ile wytrzymują buty biegowe? Moim zdaniem około 1400 – 2000 kilometrów. W zależności od wagi, tego gdzie kupiliście buty i ile biegacie, tak szybko buty się zużywają. Jest to indywidualna sprawa, ale na pewno wpływ na to ma fakt czy mamy na zmianę inne buty, czy nie. Jeśli mamy kilka par nasze buty będą zużywać się wolniej. Czasami niech nie zwiedzie was cena outletu, bo buty mogły przeleżeć kilka lat w pudełku i stracić właściwości amortyzacyjne. Jeśli macie jakieś wątpliwości piszcie do Ślęzaka!