Buty do biegania to wśród amatorów temat zawsze elektryzujący… jak je dobrać, gdzie kupić, jak złapać okazję, ile wytrzymują takie buty. Co zrobić, żeby zużywały się mniej? Ten tekst będzie nakierowany na przemyślenia i edukację, tak żebyście wyrobili sobie swoją opinię na temat tego, że nie ma czegoś takiego jak najbardziej wytrzymałe buty do biegania :).

Oszczędność

Rozumiem osoby, które zaczynają biegać i nie chcą kupować butów za miliony monet. Sam uważam, że zapłacenie 1000zł za buty do biegania to gruba przesada bo w takiej cenie to można mieć 2-3 pary, a jak dobrze poszukasz to nawet 4. Mam jednak do Ciebie pytanie? Jak bardzo lubisz ryzyko? Czy Twoje życie i zdrowie jest dla Ciebie ważne? Czy olewasz to? Czy kupując auto jeździsz na łysych oponach? Nasze buty biegowe to właśnie opony, które nas chronią przed kontuzjami, przeciążeniami i dają odpowiedni komfort na treningu. Pozorna oszczędność, która później będzie Cię słono kosztować gdy będziesz wędrować od lekarza do fizjoterapeuty, od USG do MRI. Czy warto wydać 300-400zł czy lepiej na leczenie 1000-2000zł? Odpowiedź jest prosta.

Wytrzymałość butów biegowych

Przerobiłem w swoim biegowym życiu myślę że z 150-200 par różnego obuwia biegowego. Na nogach miałem wszystkie możliwe firmy jakie są dostępne u nas na rynku. Biegałem w najtańszych butach z Lidla – udało mi się je nawet pokroić i zaprezentować jak wyglądają w środku. Nie mniej jednak według mnie buty do biegania wytrzymają 1200-2000 kilometrów i wszystko zależy od tego kto w nich biega. Jeśli ważysz 60 kilogramów to spokojnie Twoje buty wytrzymają stosunkowo długo bo pianka nie będzie się tak ugniatać. Jeśli jednak na liczniku masz 100kg to musisz zadbać o częstsze zmiany treningówek. Twoja masa sprawi, że but po prostu zużyje się wcześniej, a zastosowane materiały stracą sprężystość i elastyczność.

Dodatkowo gdy masz np: dwie pary butów do biegania i biegasz w nich na zmianę, pianki i zastosowane materiały mają czas na odpoczynek, odkształcenie się do pierwotnego kształtu. Jeśli w roku robisz mniej kilometrów niż wymieniłem wyżej to mimo wszystko radziłbym raz na 1-2 sezony zmienić obuwie tak aby nasze stopy za bardzo nie przyzwyczaiły się do jednej pary poza tym na pianki, gumy działają normalne czynniki zewnętrzne, które powodują degradację zastosowanych materiałów. Dlatego uważałbym na super okazje i buty z magazynu które przeleżały 3-5 lat bo w wyniku różnych reakcji duża część zastosowanych technologii może stracić swoje właściwości w wyniku czasu, który przeleżały w pudełku.

Nie wiesz jak ułożyć trening biegowy dla siebie?


Dla moich zawodników oprócz treningów biegowych dodaję do harmonogramu ćwiczenia siłowe, które wspomagają ogólny rozwój i pomagają uzyskać lepsze wyniki biegowe.

Może taki plan treningowy przydałby się również Tobie? Wyślij bezpłatne zapytanie – porozmawiamy co mogę dla Ciebie zrobić.

Sprawdź ofertę trenera online

Jak kupować buty

Każdy mój zawodnik gdy nie wiem jak mu się układa stopa albo jakie buty wybrać dostaje ode mnie szczegółowe wytyczne. Nagrywamy filmy, sprawdzamy ułożenie stopy i dobieramy odpowiedni but. To dla mnie bardzo ważne bo wiem jak dobre obuwie wpływa na komfort biegania i trenowania. Bez odpowiednich butów jesteśmy bardzo narażenie na kontuzje. Osobiście dzięki częstym zmianom butów biegowych nigdy nie miałem dolegliwości związanych ze swoim aparatem ruchu. Częste zmiany butów i ciągła kontrola tego w czym biegam sprawiła, że mogę nieprzerwanie cieszyć się możliwością uprawiania tego pięknego sportu jakim jest bieganie. Podczas wyboru odpowiednich butów kieruj się tym aby but był komfortowy, a Ty żebyś czuł się w nim dobrze. Dodatkowo pamiętaj o większym rozmiarze conajmniej 0.5-1cm, tak aby nie stracić swoich cennych paznokci w trakcie treningów. Stopy podczas biegania powiększają się w wyniku dużych sił jakie działają na stopę w trakcie lądowania. Gdy but jest za mały Ty obijasz sobie swoje palce i później zastanawiasz dlaczego masz czarne paznokcie. Aby tempu zapobiec bierz zawsze większe buty.

… nie istnieją

Wracając do tytułu… najbardziej wytrzymałe buty do biegania nie istnieją. Nie ma czegoś takiego, że przebiegniesz w butach 5-10 tysięcy kilometrów, choć wierzę, ze zaraz znajdą się tacy giganci. Ale to tylko wyjątek potwierdzający regułę. Chcesz ryzykować spróbuj i daj znać czy nic Ci nie jest, chętnie dowiem się wtedy coś więcej jak zniosły to Twoje stopy i ciało. Mimo wszystko odradzam takich praktyk i jednak kupowanie profesjonalnego obuwia biegowego. Często można znaleźć na promocjach topowe modele z poprzedniego roku w bardzo dobry cenach typu 200-300zł i cieszyć się z każdego stawianego kroku. Czy warto? Odpowiedź sobie sam na to pytanie, ale moim zdaniem warto.