Jako jeden z pierwszych biegaczy w Polsce miałem ten zaszczyt, że w dniu premiery na moich nogach wylądowały NIKE Epic React. Wszystko dzięki sieci sklepów NIKE – adrenaline.pl jak już wiecie jestem ich ambasadorem. Jestem dumny z tego powodu od zawsze buty, rzeczy NIKE bardzo mi odpowiadały. To w butach tej firmy zrobiłem najelpszy wynik na maratonie 2:34:05. A teraz wróćmy do testu. Z racji tego, że buty mam na obozie #ŚlęzakTeam w Szklarskiej Porębie mogłem je przetestować w naprawdę różnych warunkach. Od śniegu, przez asfalt, lód, mokrą nawierzchnię, bieżnie. Wszystko to pozwala mi podzielić się z wami moją opinią na ich temat.

Pierwsze wrażenie

Gdy je dostałem spodobały mi się od samego początku. Co prawda na początku wydawały mi się podobne do butów, które widziałem już 2 lata temu. Mój kolega opisał właśnie ich podobieństwo do Adidas Ultra Boost, myślę że warto o tym przeczytać.  Cholewka idealnie leży na mojej stopie. W Nike Epic React mamy sznurówki ale równie dobrze mogłoby ich nie być, jeśli dobrze dobierzecie rozmiar to służą one tylko do lekkiego ściśnięcia cholewki na nodze. Od pierwszego wrażenia czułem sprężystość. Jak bym odbijał się w miejscu, dziwne uczucie, którego nie miałem nigdy wcześniej. Wszystko przez nową lepszą piankę wymyśloną w tajnym laboratorium NIKE. To co zauważyłem przy pierwszym kontakcie to prawdziwa lekkość. Coś niesamowitego bo to but treningowo – startowy, a jest lekki jak startówka.

Pierwsze treningi

Pierwszy trening Nike Epic React został wykonany na bieżni mechanicznej. Dobra przewiewna cholewka sprawiła, że moja stopa czuła się w ciepłym pomieszczeniu bardzo dobrze. Biegło się lekko i przyjemnie, a 10 kilometrów poszło lekko. Następny trening był na śniegu i piasku nad morzem. But trzymał się bardzo dobrze na śniegu i twardej nawierzchni. Noga się nie ślizgała, a ja mogłem się delektować pięknym widokiem zamarzającego morza.

Kolejne biegi

Następne treningi były już na asfalcie i w szybszym tempie. Razem z moimi zawodnikami biegałem bieg ciągły po 4:15/km na Zakręcie Śmierci w Szklarskiej Porębie. Wiadomo, że but nie biegł za mnie ale trening był przyjemny i bardzo miły. Czuć było dynamikę i sprężystość, a to najważniejsze cechy tego modelu. Jestem ciekaw jak będzie wyglądać podeszwa jak przebiegnę 1000 kilometrów. Nike mówi że po przebiegnięciu 800 kilometrów dano testerom buty do oceny i każdy średnio dawał mu niski przebieg na poziomie 25 kilometrów. Już niedługo się o tym oczywiście przekonacie bo sprawdzę to dla Was.

Udało mi się także robić trening szybkościowy na bieżni. Biegałem po 3:30-4:00/km. Sam bieg był bardzo dobry moje samopoczucie idealne i doskonałe wsparcie Nike Epic React. Naprawdę czułem tą dynamikę i szybkość. Dzięki bezszwowej cholewce nic mnie nie obcierało, ani nie przeszkadzało. Dodatkowo dość szeroki przód daje dużą swobodę moim palcom. To mi się strasznie podoba bo nie lubię ścisku, nawet jeśli stopa spuchnie to wiem, że nie grozi jej żadne obtarcie. Czytałem już opinie, że zapiętek jest jakiś lichy. Osobiście uważam, że ma ciekawe rozwiązanie. Wydaje się delikatny, ale wzmocniony tył sprawia, że pięta jest dobrze trzymana, a Ty bez problemu wiesz w którym kierunku biegniesz. Mimo 15-18 szybkich kilometrów buta nie czuć na nodze. Cholewka jest taka jakby jej nie było, a to tylko poprawia komfort przebiegniętych kilometrów.

Bieżnik

Jest dziwny. Z jednej strony dość płaski, a z drugiej fajnie trzyma się podłoża. Muszę jeszcze sprawdzić jak będzie gdy naprawdę mocno popada i asfalt będzie naprawdę mokry. Guma w przedniej i tylnej części buta sprawia, że podeszwa ma się zużywać o wiele mniej, o tym na bieżąco będę Was informować jak się zużywa. Na razie po 100 kilometrach nie widać, żadnego zmęczenia materiału. Zobaczymy także co będzie z nieosłonięta częścią podeszwy. Zużyje się po 500 kilometrach czy może po 1000 kilometrach? Tego jeszcze nie wiem. Na razie jest naprawdę dobrze.

Podsumowanie

Niek Epic React będzie jednym z moich ulubionych butów treningowych. Bardzo dobrze biega się w nim szybkie treningi i nawet prędkość 3:30/km nie robi na nim za dużego wrażenia. Dodatkowo biały kolor na bieżni wśród innych biegaczy prezentuje się bardzo dobrze. 3 osoby pytały mnie na treningu co to za but. Nie dość, że świetnie wygląda to jest sprężysty i dynamiczny. Przewiewna cholewka z Flyknitu sprawia, że sam komfort użytkowania jest na bardzo wysokim poziomie. Śledźcie mnie na Facebooku i Instargramie bo tam będę wrzucał wszystkie zajawki związane z tym modelem.

Zapraszam do sklepów stacjonarnych NIKE należących do adrenaline.pl, (lista sklepów znajduję się tutaj) oraz do zakupów on-line na adrenaline.pl