Jakiś czas temu zacząłem testować Asics Cumulus 23 kultowy model japońskiej firmy, który co roku jest udoskonalany i lekko modyfikowany. Biegałem w starszych odmianach tego modelu więc mam spore porównanie z tym co teraz jest na rynku biegowym. Byłem ciekaw czy polubimy się znowu z żelem i czy będzie jak zwykle. Ostatnie modele Asicsa MetaSpeed Sky oraz FujiTrabuco bardzo przypadły mi do gustu także liczyłem i na to, że z Cumulusami dogadam się bez problemu.

Pierwsze wrażenie

Było bardzo pozytywne. KIedyś Cumulusy to były toporne buty do biegania wybiegań, a teraz stały się bardziej smukłe, zgrabne i jakieś takie ładniejsze. Wziąłem je do ręki i zaskoczyła mnie ich lekkość i wygląd. Od razu przymierzyłem i stwierdziłem, że będzie dobrze. Jak bym opisał Cumulusa 23 jednym słowem? Uniwersalny but do wszystkiego. Na pewno jest to model, który będzie dobrym strzałem na początek przygody biegowej. Zabierzesz go do spokojne rozbiegania ale i także pobiegasz w nich jakieś szybsze treningi, a w razie czego przebiegniesz w nich także maraton. Drop – 10mm czyli można powiedzieć, że klasyka i to co lubię najbardziej. 

Pierwsze treningi 

Gdy je odpakowałem można powiedzieć, że od razu ruszyły ze mną na trening. Pierwsze kilometry mijały nam spokojnie i bez pośpiechu. Czułem że moja stopa w Cumulusa 23 czuje się bardzo dobrze. Nic mi się przeszkadzało, nic nie uwierało, a buty zachowywały się naprawdę dobrze. Siateczka dobrze dolegała cały czas do stopy, przez co czułem się bardzo dobrze z nimi na nogach. Dodatkowo mięsisty zapiętek idealnie oplatał mojego Achillesa, a to mi akurat bardzo odpowiada. Ścięgno jest dobrze utrzymane, nie lata nigdzie na boki, a ja czuję zwyczajnie komfort. Zresztą cały ten but jest komfortowy i przyjemny i właśnie tym się kierujcie przy doborze odpowiedniego dla siebie modelu. 

Na kolejnych treningach łykałem kolejne kilometry. Fajnie w Cumulusach 23 biegało mi się II zakresy, niska waga buta, dobra dynamika sprawiała, że bieg na poziomie 3:50-4;00/km był naprawdę przyjemny. Nie musiałem się skupiać na obiciu i tym jak leci moja stopa tylko na utrzymaniu odpowiedniej prędkości. Wszystko przebiegało jak najbardziej tak jak chciałem i aż dziwnie, że to piszę, ale w końcu dobrze czułem się w butach, które w podeszwie mają żel. Nie ukrywałem nigdy tego, że zwyczajnie nie mogłem się dogadać z Asicsami, ciągle mi coś nie leżało, a nowe modele nie spełniały moich oczekiwań. Tutaj sytuacja się zmieniła, od kiedy Asics opracował nowsze technologie buty zyskały powiew świeżości i są cały czas udoskonalane. Nie dziwie się, że musieli to zrobić bo konkurencja na tym rynku jest coraz bardziej wymagająca i innowacyjna. Brak nowych technologii sprawi, że Asics zostanie daleko w tyle… ale nie tym razem. Firma odrobiła zadanie domowe i może bez problemu konkurować z innymi. 

Dla kogo będzie ten but

Moim zdaniem to uniwersalny but dla osób do 90 kilogramów. Dla tych co już zaczęli biegać i dla tych co już biegają. Oczywiście Cumulus 23 najlepiej czuje się na asfalcie i tam gra pierwsze skrzypce to i podczas biegu na lekkim szutrze sobie poradzi. Dodatkowo jeśli biegacie mało kilometrów to jak najbardziej ten but zabezpieczy wasze stawy i nie pozwala na nadmierne przeciążenia. Jeśli biegacie więcej wykorzystacie go do spokojnych wybiegań czy tak jak ja do szybszych II zakresów. Przy szybkich interwałach na poziomie 3:10-3:30/km radzi sobie gorzej, ale z drugiej strony wielu czytelników tej strony biega zdecydowanie wolniej. Myślę że do spokojnie można w nich przebiec także maraton i jeśli chcecie go pokonać tak do granicy 3:10-3:15h to spokojnie Cumulus 23 spełni wasze oczekiwania 

Podsumowanie 

Asics Cumulus 23 to uniwersalny but dla szerokiej grupy biegaczy. Sprawdzi się w słońcu oraz w zimie. Jak ryba w wodzie czuje się na asfaltowych trasach, tam odbicie jest najlepsze i tam czuć tą amortyzację oraz żel który ułatwia nam bieg i zabezpiecza nasze stawy. Na mokrej nawierzchni dzięki odpowiednim technologiom lecisz przed siebie nie zastanawiając się czy musisz omijać tą kałuże czy nie. Po prostu przebiegniesz przez nią bez żadnego uślizgu. Jeśli macie jakieś pytania na temat Asicsów Cumulusów 23 to śmiało piszcie chętnie odpowiem na Wasze pytania.