To mój pierwszy test butów do biegania firmy On Running. Trochę trwało nim przetestowałem Cloudstratusy 2, ale chciałem jak zawsze aby mój przegląd był rzetelny i odzwierciedlał rzeczywistość. W butach zacząłem biegać na koniec lipca czyli jeszcze przed premierą modelu. Gdy wiedziałem, że będę miał możliwość sprawdzenia tego sprzętu byłem przeszczęśliwy. 3,5 miesiąca biegania to u mnie mniej więcej 1300 kilometrów, dlatego zbiorę dla Was wszystkie moje odczucia i spostrzeżenia jakie miałem podczas pokonywania kolejnych treningów.

Pierwsze wrażenie

Gdy je zobaczyłem, miałem jakieś takie przeczucie że się polubimy i będzie to mój ulubiony but treningowy do biegania. Tak naprawdę Cloudstratus 2 od początku mi leżał i dopasował się do mojej stopy. Jeśli chodzi o wygląd i pierwszy kontakt to może są trochę dziwne bo mają dziury w podeszwie, ale o to w tym przecież chodzi. Podeszwa ma nas unosić jak chmurki, a motto firmy to “Run on clouds” właśnie do tego nawiązuje. Pierwszy raz w swojej karierze spotkałem się z tak dziwną podeszwą i innymi rozwiązaniami niż dotychczas. Uwierzcie mi, że pamiętam wiele dziwnych modeli bo biegam 15 lat. Cloudstratus 2, który miałem testować jest biało – zielony więc bałem się, że zaraz będą mega brudne, ale letni okres sprawił, że tak naprawdę nie miały się gdzie pobrudzić i po wysokim przebiegu są w idealnym stanie. 

Pierwsze treningi 

Widziałem, że buty mają najwyższa możliwą amortyzację, cieszyłem się z tego bo bardzo lubię gdy pod nogą jest dość miękko, a stopa zapada się komfortowo w podeszwę podczas każdego kroku. Od początku Cloudstratus 2 nie miał lekko. Musiał mierzyć się z dystansami do 30 kilometrów oraz z biegami z wyższymi prędkościami takimi jak 3:30-4:00/km. Mocno zaprzyjaźniliśmy się, a ja z uśmiechem na twarzy o 5:30 ubierałem buty i leciałem na kolejny trening. Całe lato w końcu przygotowywałem się do swojego biegu maratońskiego w Berlinie gdzie pobiegłem 2:39. Jak możecie przeczytać Clodustratus 2 nie miał wcale łatwo. 

Dalsze użytkowanie 

Tak naprawdę nie mogę powiedzieć złego słowa o tym modelu. No może mam jedną uwagę. Budowa podeszwy pozwala na wchodzenie kamieni w podeszwę i jeśli ktoś ma taki kamienisty dobieg do asfaltu jak ja to co jakiś czas jakiś kamień wejdzie tak niefortunnie, że po wbiegnięciu na asfalt trzeba się zatrzymać i wydostać to co tam weszło. Czy mi to jakoś przeszkadzało? W użytkowaniu absolutnie nie. Zdecydowanie więcej jest plusów niż minusów. 

Podczas szybszych treningów takich jak biegi ciągłe po 3:45-3:55/km Cloudstratus 2 radził sobie idealnie, a ja mogłem liczyć na jego wsparcie. Dobre odbicie, fajna amortyzacja, komfort zapewniały, że nawet długi trening (12-16km) w szybszym tempie to była przyjemność. Tak samo robiłem 30 kilometrowe wybiegania, które wykonywałem nawet po 4:00/km tutaj też dogadywaliśmy się bardzo dobrze. Gdy byłem zmęczony i musiałem wykonać lekkie rozbieganie z krótkimi rytmami czułem się jakbym biegł w kapciach. Wtedy mogłem pokonywać kilometry po 5:00/km nie wkładając w to jakiegoś za dużego wysiłku bo całą robotę wykonywała za mnie znajdująca się w butach technologia. 

Dla mnie zawsze ważnym aspektem jest to jak buty treningowe zachowują się na mokrym asfalcie. I tutaj Cloudstratus 2 sprawdził się bardzo dobrze, nogi nie rozjeżdżały sie na boki i bez problemu mogłem kontynuować bieg w zaplanowanej prędkości. 

Technologie 

Dual Helion™ & CloudTec® dzięki temu właśnie czujemy się komfortowo i biega nam się tak dobrze, a wszystkie wstrząsy są zredukowane prawie do zera, a ryzyko kontuzji i przeciążeń zdecydowanie maleje. On Running Speedboard™ sprawia że nasza stopa szybciej się przetacza, a my możemy biec szybciej. Dodatkowo nasz bieg jest bardziej dynamiczny i efektywny, w końcu w nazwie jest “Speed” to o czymś świadczy! Drop w Cloudstratus 2 wynosi 8mm (jest to różnica między piętą a palcami). Warto wspomnieć, że część materiałów odzyskiwanych jest z recyklingu co zmniejsza ilość CO2. Waga przy rozmiarze 10.5US czyli 44.5 EU to 317 gram

Dla kogo jest ten but? 

Według mnie dla osób które zarówno zaczynają przygodę z bieganiem jak i dla osób zaawansowanych. Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem i ważysz powiedzmy sobie 90-100 kilogramów to ten but będzie idealny. Ochroni Twoje stawy i będziesz spokojny, że zmniejszysz do minimum ryzyko przeciążenia i kontuzji. Dodatkowo jeśli ważysz mniej to tak samo możesz użytkować Cloudstratusy 2 ponieważ wykorzystasz je do innych celów i do zrealizowania swojego planu treningowego. Dodatkowo dla zaawansowanych i średniozaawansowanych zawodników polecam ten but zarówno na długie wybiegania jak i szybsze II zakresy czy podbiegi, rytmy. Mniej się sprawdzi podczas szybkich tempówek takich jak 400-600m, ale z drugiej strony jak pobiegasz w takich treningówkach szybko to później jak założysz startówki to lecisz jeszcze szybciej. Idealnym uzupełnieniem dla Cloudstratusa 2 są CloudFlow, które aktualnie dla Was testuję i niedługo i je opiszę. Jeśli jednak chcecie być na bieżąco z moimi opiniami obserwujcie mnie na Instagramie i Facebooku bo tam regularnie piszę oraz wrzucam informację o testowanych butach od On Running. 

Podsumowanie 

Jeśli szukasz butów na pierwszy raz lub jesteś już zaawansowanym biegaczem to spokojnie możesz sięgnąć po Cloudstratus 2 od On Running. Ja jestem w nich można powiedzieć zakochany i wykonuję prawie każdy trening, oczywiście staram się rotować dostępnymi modelami jakie aktualnie mam, ale po nie sięgam najczęściej. Myślę że spokojnie jeszcze wykonam w nich jakieś 600-1000 kilometrów i na pewno poinformuję Was jak po tym czasie się sprawują i jak mi się w nich biegało. Mogę spokojnie powiedzieć, że jest to but uniwersalny i nie ważne czy ważysz dużo czy mało spokojnie wykorzystasz je w swoim treningu. Jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości przy doborze butów piszcie do mnie śmiało.