Już jakiś czas temu w moje ręce, a raczej na moją twarz dostała się maska RESPRO CINQRO BLACK. Jak wiecie okres jesienno zimowy sprzyja tworzeniu się smogu w dużych jak i mniejszych miejscowościach. O szkodliwym działaniu smogu chyba nie muszę się rozpisywać? To co wciągamy do płuc podczas wysiłku fizycznego wcale nie jest zdrowe i mimo, że staramy się dbać o zdrowie to czy szkodliwe pyły mogą nam zaszkodzić? Co z odpowiednią edukacją w tym temacie? Czy zdajecie sobie sprawę z zagrożenia związanego właśnie ze złą jakością powietrza. Osobiście wiele treningów zrobiłem bez maski, ale z maską odczułem wyraźną poprawę i nie czułem takiego zmulenia po treningu. Może jest to wrażenie podświadome, ale mimo wszystko zapraszam was do przeczytania mojego testu na temat maski smogowej.

Dostać maskę smogową to cud

Ostrzegam was, że po nagonce jaka wystąpiła na smog, czas oczekiwania na maski w zeszłym roku wynosił około półtora miesiąca. Jeśli planujecie zakup takie sprzętu to warto już teraz zastanowić się nad kupnem lub zamówieniem Respro. Myślę że dla wielu biegaczy będzie to idealny prezent na święta. Cena przyzwoita, a i radość pod choinką wielka. Z tego co pamiętam w zeszłym roku kolejka wynosiła około kilkuset osób po sprzęt, a producent nie nadążał z produkcją. Coraz większa świadomość biegaczy sprawia, że i zapotrzebowanie na tego typu akcesoria wzrasta, ale to dobrze bo dbamy o swoje zdrowie.

RESPRO CINQRO BLACK

To nie tylko maska dla biegaczy ale także dla osób, które uprawiają inną aktywność fizyczną. Maska Respro Cinqro posiada rozbudowany system zaworów, które nie utrudniają przepływu powietrza przez co nawet podczas intensywnych ćwiczeń nie ma problemów z oddychaniem. Wiadomo, że nie jest to taki sam komfort jak bez maski ale coś za coś. Albo wciągasz pyły do płuc, albo masz spoconą buzie i trochę ciężej ci się oddycha. Możesz wybrać.

Podczas aktywności nigdy nic mnie nie obcierało ani nie przeszkadzało. Miękkie wykończenie sprawia, że maska idealnie dopasowuje się do twarzy. Musicie jednak dobrze dobrać sobie rozmiar abyście nie mieli problemu z doleganiem maski do twarzy. Dodatkowo fajny design sprawia, że taka maska może stanowić ciekawy dodatek do naszego stroju. Jeśli ktoś się lubi stroić to na stronie Respro znajdzie na pewno odpowiedni wzór dla siebie.

Pozwolę sobie wkleić informację ze strony producenta na temat zastosowanych filtrów submikronowy filtr L-resistance Hepa-Type™ oraz kombinacyjny filtr DACC™ + Hepa-Type™. Te wszystkie filtry zabezpieczają nas w 100% przed niekorzystnymi zanieczyszczeniami, bakteriami, wirusami, spalinami, a także gazami. Czyli to co podczas codziennego treningu możemy wciągnąć w płuca :). Po co zatem się truć? Zawsze pozostaje nam bieganie w lesie i na łonie natury ale kto mając 50 minut na trening będzie jechał za miasto jak sam dojazd zajmie nam 2 razy więcej czasu.

Technologie

Jest ich naprawdę sporo. Jeśli chcecie o nic przeczytać to odsyłam was na stronę Respro gdzie możecie dokładnie przeanalizować co, po co i dlaczego 🙂 ja nie będę się wdawał w szczegóły bo po prostu widziałem jak to działa. Maska sprawia, że lepiej się czułem po porannych treningach w smogu, a to dla mnie najważniejsze. Warto dodać, że maski mają wymienne filtry, a jeden filtr wystarcza na 4-6 tygodni (mówię oczywiście konkretnie o tym modelu który używałem). Defakto 3-4 filtry powinny wystarczyć nam na cały okres w którym warunki powietrza w naszym kraju są najgorsze. Jeśli chodzi o filtry to nie jest to już taki tani koszt ponieważ to ponad 100zł co sprawia, że wydając na maskę 289zł + filtry nie stanowi, aż tak małego wydatku. Znowu zdrowie jest najważniejsze i na nim nie warto oszczędzać. Testowana przeze mnie maska Respro Cinqro nadaje się własnie najbardziej dla biegaczy, który biegają w mieście przy ruchliwych ulicach i tam gdzie stężenie pyłów jest na wysokim poziomie.

Podsumowanie

Osobiście jestem bardzo zadowolony z tego, że mogłem testować maskę antysmogową i mogłem przekonać się jak działa naprawdę. Wygodna, starannie wykonana, szczelna z fajnym designem sprawia, że naprawdę chce się w niej biegać. Wiadomo, że mając coś na ustach i oddychając intensywnie nawet przy korzystaniu najlepszych technologi buzia się trochę poci. Trzeba po prostu do tego przywyknąć i się przyzwyczaić. Dodatkowo gdy biegniesz w masce poczujesz na sobie wzrok przechodniów, innych biegaczy bo nikt nie przebiegnie, przejdzie koło ciebie obojętnie gdy na twarzy masz Respro Cinqro – jej wygląd naprawdę przyciąga wzrok.