W polskim internecie temat trener biegania jeszcze nie jest aż tak mocno odkryty, ale cały czas idzie do przodu. Niestety wielu biegaczy, blogerów, motywatorów zaczyna biegać i w bardzo krótkim czasie chce doradzać w każdym temacie początkującym biegaczom. Nie wytykam tutaj nikomu niczego, ale na wielu stronach mamy pseudo trenerów, którzy są tylko teoretykami, a nie praktykami. Sam cały czas dowiaduję się nowych rzeczy, cały czas czytam, cały czas szukam nowych informacji, cały czas się kształcę żeby w jeszcze bardziej profesjonalny sposób pomagać wam w treningu, bieganiu i sporcie. Staram się powiększać swoją wiedzę, aby rozruszać nasze polskie społeczeństwo, od dawna miałem i mam taki cel długoterminowy swojego bloga: zachęcić jak najwięcej Polaków do aktywności fizycznej.

Trener biegania

Czy takie osoby istnieją? Jak najbardziej tak. Sam zajmuję się treningiem i sam prowadzę kilkanaście osób. Możecie znaleźć moich podopiecznych na mojej podstronie Ślęzak Team. Doskonale rozumiem wasze potrzeby, potrzeby amatorów w treningu. Sam pracuję, prowadzę normalne życie, spełniam obowiązki domowe, chodzę do normalnej pracy i do tego piszę bloga, mam prawie 30 zawodników. Jeśli chcecie dołączyć do mojej grupy to serdecznie was zapraszam. Nie bójcie się napisać do mnie, bo nie gryzę i zawsze odpowiadam na maila. Zawsze staram się podpowiedzieć, jak dobrać odpowiednie buty do biegania czy co zrobić w konkretnych sytuacjach. Biegam od 9 lat i nie jestem teoretykiem, a praktykiem, gdyż od wielu lat testuje różne rodzaje treningów na sobie. Przechodziłem już przez wiele różnych testów, dlatego łatwiej jest mi wam doradzać i stosować sprawdzone sposoby.

Motywator

Trener biegania powinien być motywatorem, mówić co masz robić, motywować do ciężkim treningów. Mam tak z Wojtkiem Kopeć. Wiem, że zawsze mogę na niego liczyć i w trudnych chwilach wiem, że zawsze da mi potężny zastrzyk motywacji. Tak samo ja staram się motywować swoich zawodników do biegania. To czasami jest ważniejsze niż sam trening. Jeśli ktoś nas zmotywuje to jesteśmy w stanie dać z siebie jeszcze więcej. Czasami bez problemu odpalimy niespożyte pokłady energii. Jest to tylko możliwe dzięki odpowiedniej motywacji, którą właśnie daje trener. Sam nie jesteś w stanie zrobić pewnych treningów, przesuwasz mocne treningi na później, nie możesz ich zrobić, bo nie masz tzw. „bata” nad sobą. Trener motywuje tak, abyś właśnie wykonał te treningi i abyś bez problemu poradził sobie ze wszystkimi zadaniami, które masz wykonać

Zróżnicowanie

Trener biegania to osoba, która musi być kreatywna, nieprzewidywalna i mieszająca różne jednostki treningowe. Wszystko także zależy od tego co potrzebuje zawodnik. Niemniej jednak warto kombinować i nie przyzwyczajać organizmu do tych samych jednostek treningowych. Jeśli co tydzień mamy coś innego do zrobienia wtedy nasz organizm nie jest w stanie przyzwyczaić się do tempa i treningów. Dzięki ciągłemu zaskakiwaniu go jesteśmy w stanie osiągnąć progres. Często piszą do mnie osoby, które od 2-3 lat nie mogę poprawić się nawet o sekundę na jakimś dystansie. Wtedy pytam ich jak biegają? Często słyszę odpowiedź, że co tydzień od 2 lat cały czas robią to samo, tydzień w tydzień… W takim momencie nie pozostaje nic innego jak wywrócenie treningu o 180 stopni i poprawić wszystko. Najczęściej wtedy postęp jest zaskakująco szybki. Jeśli nie wierzycie, przekonajcie się i wejdźcie ze Ślęzakiem o poziom wyżej.

Biegacz, biegaczowi nierówny

Każdy z nas jest inny. Trener biegania musi to wyczuć, musi mieć taką wiedzę, aby przygotować swojego zawodnika jak najlepiej tylko potrafi. Każdy z nas ma inne potrzeby, każdy pracuje w innych godzinach, ma rodziny, obowiązki, inne hobby. Mógłbym wymieniać tysiące różnych czynności, bo każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. Dlatego do każdego z was podchodzę inaczej. Chcę poznać, muszę wiedzieć, co robicie, gdzie pracujecie. Mam całą listę pytań i zagadnień, na które musicie mi odpowiedzieć. Nie podejmuję się współpracy w ciemno. Dodatkowo muszę poznać wasz wcześniejszy plan treningowy lub jego brak. Inaczej po prostu nie podchodzę do tematu. Dla mnie jest to bardzo ważne, bo wtedy łatwiej jest wejść w odpowiedni trening, przygotowania do zawodów, poprawy wyników itp. Dzięki temu po zebraniu odpowiednich informacji wiem, że mogę dopasować plan treningowy odpowiedniego do waszych potrzeb i zajęć. Nie jest to łatwy proces i zajmuje trochę czasu, ale bardzo to lubię i chętnie wam w tym pomagam.

Mądry trening

Nie sztuką jest wrzucenie 10 jednostek treningowych i 100 kilometrów w tygodniu. Każdy z was mógłby  tyle zrobić, ale po co? Czy to da jakiś efekt? Myślę, że 60% z was nie skorzysta z takiej formy. Trener biegania powinien podchodzić do treningu mądrze. Lepiej trenować mądrze niż zajeżdżać się na treningu. Wszystko powinno być optymalnie dobrane do osoby, charakteru obowiązków itp. Jeśli pracujesz na nocki raz na 2 tygodnie twój plan treningowy będzie zupełnie inny niż u osób, które pracują na co dzień od 7 do 15. Człowiek nie jest algorytmem i nie możemy dawać wszystkim takich samych jednostek treningowych. Od tego wszystkiego jest trener, który ma nas prowadzić za rękę i dawać odpowiedni przykład. Jeśli decydujcie się taką współpracę efektów nie będziecie widzieć po miesiącu. Zmiana stylu treningu dopiero po około 1.5 – 2 miesiącach da jakichś efekt. Czasami trzeba być cierpliwym i chwilę poczekać.

Klucz do sukcesu

Plan dopasowany do Twojego życia to właśnie klucz. Jeśli w trakcie tygodnia potrzebujesz zmian, bo coś nie wyszło dajesz znać i poprawiamy to. W końcu to Ty masz być zadowolony. Jeśli wykonasz wszystko w 100% na pewno gwarantuje Ci 95-99% sukcesu. 5-1% zostawiam zawsze losowi. Czasami ból brzucha może wywalić nasz bieg do góry nogami. Niestety na takie rzeczy nie mamy wpływu i czasami trzeba się z tym pogodzić. Niemniej jednak wykonanie treningu w 100% daje konkretne efekty, których nawet się nie będziesz spodziewać.

Podsumowanie

Trener biegania to osoba, która pozwoli poznać ci twój organizm. Nie dopuści do przetrenowania i zmotywuje cię do ciężkich treningów. Plan treningowy dobrany do własnych możliwości, życia, pracy i do wszystkich obowiązków to wszystko o czym staram się pamiętać, aby osiągnąć sukces. Jeśli wykonasz w 100% zaaplikowany trening bez problemu osiągniesz założone realne cele. Ważne, aby wsłuchać się w swój organizm i odpowiednio dobierać jednostki treningowe. Jeśli nie wierzysz, że to możliwe napisz do mnie i przekonaj się o tym jak bieganie może być przyjemne!