Bieganie podczas upału, może doprowadzić do odwodnienia, udaru cieplnego lub innych chorób związanych ze zbyt dużym przegrzaniem organizmu. Najważniejsze w tym wszystkim to zdrowy rozsądek, który pomoże uniknąć problemów. Jeśli na dworze jest naprawdę gorącą nie ryzykujmy i nie róbmy treningu za wszelką cenę. Jeśli tak jak ja prowadzę zawodników możecie do mnie napisać abym zmienił Wasz trening bo nie macie czasu go zrobić w dogodnych warunkach pogodowych. Czasami warto coś przesunąć aby nie przeholować.

Bądź nawodniony

Najprostszym sposobem na unikniecie przegrzania to utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Oznacza to, że pijemy płyny przed w trakcie, a także po treningu. Wiadomo, że ilość wypijanych płynów będzie zależeć od organizmu, klimatu, ciepła, wilgotności oraz innych czynników. Można kierować się różnymi sposobami! Kiedy czujecie, że wasze usta wysychają i chce wam się pić uzupełnijcie płyny. Pamiętajcie tylko, żeby na raz nie wypijać 1 litr wody tylko po łyku, spokojnie wypijać po 100mln wody. 20 – 30 min przed treningiem/zawodami nie pijmy już za dużo ponieważ będziemy mieli efekt pełnego przelewającego się brzucha co nie jest przyjemne podczas biegu. Jeśli trening trwa więcej niż 30 – 50 min możecie zaopatrzyć się w różnego rodzaju izotoniki dostępne na rynku. Po wysiłku nie warto pić kawy, herbaty lub też alkoholu ponieważ uzyskasz odwrotny efekt do zamierzonego! Sprowokujesz dodatkowo odwodnienie, nie warto także pic napojów gazowanych ponieważ powodują one fałszywy efekt nasycenia. Ważne jest to aby w trakcie treningu dobrać sobie jakąś pętle na której będziemy mogli coś 2-3 km przebiec koło butelki i się napić.Nie czekajmy 60 minut aż już wszystko wypocimy i będzie mam trudno kontynuować jak i dokończyć trening. Nie można także przechwalać się jak to się daje radę biegać bez wody. Może i 1-2 razy Ci się uda ale za powiedzmy którymś razem nabawisz się np udaru.

Dobierz odpowiednią odzież

Jane, luźne ubranie pozwoli organizmowi „oddychać” oraz zapewni odpowiednie chłodzenie. W czarnych i ciemnych rzeczach poczujesz się jak w piekarniku. Ciemne kolory szybko ściągają na siebie promienie słoneczne powodując przegrzanie. Warto także zaopatrzyć się w strój z materiałów syntetycznych a nie w bawełnę. Dzięki specjalnym materiałom pot szybko zostanie odparowany, a Ty nie będziesz narażony na przewianie i dyskomfort.

Biegaj wcześnie rano lub późnym wieczorem

Unikaj treningów w godzinach miedzy 10 a 16 ponieważ wtedy słońce najmocniej grzeje! Lepiej tak zaplanować swój trening aby wykonać go wieczorem lub wcześnie rano. Jeśli nie masz takiej możliwości poszukaj zacienionych dróg np: w lesie. Tam zawsze panuje przyjemniejsza temperatura.

Nie wiesz jak ma wyglądać Twój trening? Zostaw swoje dane, a ja się z Tobą skontaktuję!


Dla moich zawodników oprócz treningów biegowych dodaję do harmonogramu ćwiczenia siłowe, które wspomagają ogólny rozwój i pomagają uzyskać lepsze wyniki biegowe. W cenie pakietu masz darmowe rozpisanie suplementacji

Może taki plan treningowy przydałby się również Tobie? Wyślij bezpłatne zapytanie – porozmawiamy co mogę dla Ciebie zrobić.

Sprawdź ofertę trenera online

Używaj kremów z filtrem oraz okularów przeciwsłonecznych

Dobrze jest przed treningiem posmarować się kremem z filtrem. Moim zdaniem faktor 10 – 20 wystarczy spokojnie tylko ważne, żeby krem był wodoodporny dzięki temu zapewnisz ochronę skórze przez cały trening. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne! Przecież nie wysmarujesz sobie oczu filtrem (niestety). Okulary zapewnią odpowiednie nawilżenie śluzówki oraz komfort.

Nie forsuj się

Podczas wielkiego upału lepiej sobie odpuścić mocny trening lub przesunąć go o jeden dzień! Z pogodą nie wygrasz, a lepiej nie ryzykować swojego zdrowia. Ślęzaki gdybyście potrzebowali zmiany treningu napiszcie 🙂 zmienię go!

Bądź przygotowany

Ważne jest to żeby być dobrze poinformowanym jakie mogą być skutki przegrzania. Jeśli zobaczysz u siebie lub kolegi następujące skutki: osłabienie, zawroty głowy, dezorientację, skóra jest sucha i zimna, masz mroczki przed oczami. Jeśli przydarzą Ci się takie objawy jak najszybciej schowaj się w cieniu i dzwoń po pomoc. W takich wypadkach trzeba działać szybko a najlepszym sposobem jest kroplówka w szpitalu. Dlatego warto brać ze sobą picie oraz nawadniać się regularnie przez cały dzień! Dodatkowo w tak upalne dni weźcie telefon aby w razie problemów móc się z kimś skontaktować.