Chciałbym Wam przedstawić krótką rozmowę z pomysłodawcą cyklu zBiegiemNatury. Od 2014 cykl ten nazywa się City Trail i jest największym cyklem biegów w Polsce. Biegi odbywają się w całej Polsce w takich miastach jak: Szczecin, Łódź, Warszawa, Lublin, Wrocław, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Trójmiasto, Olsztyn. Kto nigdy nie słyszał o tej imprezie ma jeszcze szansę wystąpić w 5  biegach. Więcej informacji znajdziecie na City Trail. Wszystkie biegi rozgrywane są na 5 kilometrowej trasie. Dodatkowo każdy z Was może wygrać bardzo ciekawe nagrody ufundowane przez Salomona.

Ja jako biegacz z Wrocławia, aktualny (jeszcze) rekordzista trasy (16:13) zapraszam Was serdecznie już 6 grudnia do Lasu Osobowickiego, w którym panują magiczne warunki do biegania. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami!

Kto z Was już startował w tym biegu? Pochwalcie się czasami w komentarzach? Jeśli jesteście z innych miast też napiszcie jaki jest Wasz najlepszy czas :)? Czekam, a tymczasem zaprasza do przeczytania wywiadu.

Piotr Ślęzak: Skąd pomysł na zBiegiemNatury a teraz City Trial? Skąd czerpiesz tyle motywacji aby jeździć po tylu miastach w Polsce

Piotr Książkiewicz: Pomysł na biegi w formule Grand Prix powstał w naszych głowach w 2009 roku, a pierwszy bieg odbył się 9 stycznia 2010 roku w Poznaniu. Od początku organizowaliśmy zawody w jakich sami chcielibyśmy startować. W pierwszym biegu udział wzięło ponad 300 zawodników i dalej już poszło… Od tego czasu projekt zdobywał uznanie biegaczy najpierw w Wielkopolsce, później w kolejnych miastach. Do dzisiaj zorganizowaliśmy ok. 130 biegów w formule Grand Prix.

piotr_city_trail

Pomysłodawca cyklu Piotrek

P.S: Czy startujesz w swoich zawodach, którą trasę lubisz najbardziej i dlaczego?

Piotr Książkiewicz: Udaje się to niestety niezwykle rzadko, ponieważ ciągle mając sportowe ambicje przed startem muszę osiągnąć odpowiedni poziom skupienia aby dać z siebie wszystko. Na naszych zawodach zawsze jest mnóstwo spraw do załatwienia – więc nie mam takiej możliwości. Natomiast większość tras wyznaczałem sam – więc znam je doskonale. Moje ulubione to te w Gdańsku i Gdyni, ponieważ są najbardziej urozmaicone – niemal górskie.

P.S: Jak oceniasz poziom organizacji leśnych biegów? Co zostało poprawione względem ostatniej edycji? Jakie macie nowości dla osób, które zdecydują się na start?

Piotr Książkiewicz: Po każdym z naszych biegów staramy się słuchać biegaczy i wcielać w życie proponowane przez nich zmiany. Przecież nie robimy tych zawodów dla siebie – więc nie możemy uznać, że wszystko wiemy najlepiej. W tym roku na większości tras mierzymy już czas netto (bywało z tym różnie w poprzednich edycjach).

P.S: Jaka jest misja CityTrial?

Piotr Książkiewicz: Przywrócenie popularności biegów przełajowych. Niegdyś wchodziły one w program Zimowych Igrzysk Olimpijskich – a jeszcze niedawno (zanim powstał nasz cykl) zostały niemal zapomniane. Poza tym chcemy pokazać, że imprezy biegowe to nie świetny sposób na rodzinne spędzenie weekendowego przedpołudnia.

las_osobowicki2

Start I biegu w sezonie 2014/2015

P.S: Czy Wasze trasy są wymagające czy każdy nowicjusz da radę je pokonać?

Piotr Książkiewicz: Poziom trudności poszczególnych tras dość znacznie się różni, jednak dzięki temu że nie mamy limitu czasu na pokonanie trasy, a dystans zawsze wynosi zaledwie 5km – nasze zawody jest w stanie ukończyć każdy zdrowy człowiek.

P.S: Jak to jest być w czymś pionierem? Nikt przecież nie przypuszczał, że ten pomysł chwyci wśród biegaczy :)?

Piotr Książkiewicz: Nie wiem czy można powiedzieć, że jesteśmy pionierami – bo imprez biegowych jest przecież mnóstwo. My jedynie robimy je w „trochę” większej skali. A gdybyśmy nie przypuszczali, że pomysł nie chwyci – nie podjęlibyśmy się jego organizacji. Zawody organizowaliśmy najpierw w jednym mieście, a następnie przenosiliśmy ich kopię w kolejne lokalizację… Musiało wypalić

P.S Jakie macie plany na najbliższe lata? Planujecie rozszerzyć działalność na inne miasta?

Piotr Książkiewicz: Na chwilę obecną nie mogę zdradzić szczegółowych planów naszego rozwoju.

Macie jakieś pytania do Piotrka? Jeśli tak zadajcie je w komentarzu, a ja chętnie zadam je przy kolejnym spotkaniu :)!

Przeczytajcie także:

Wywiad z Dmytro Baranovskyy

Test Puma Faas 500v3

Test Butów z Lidla

Test NB1080v4