Czy trzy dni do sprawdzenia Nike WildHorse 3 to dużo czy mało? Czy da się w nich choć trochę przebiegać aby coś o nich powiedzieć? Firma Nike chce i lubi promować swoje produkty wśród biegacz, handlowców oraz osób interesujących się bieganiem. Tak było i tym razem. Spotkaliśmy się w Częstochowie nie wiedząc gdzie pojedziemy i co będziemy robić. W Częstochowie czekał na nas autobus, którym gdzieś pojechaliśmy był to Olsztyn (ale nie ten Olsztyn o którym myślicie). Na miejscu czekał Kapral Kuba Wiśniewski gdzie w ciągu 5 min mieliśmy czas na przebranie w ciuchy biegowe i założenie na nogi nowych WildHorsów 3. W tym miejscu pierwszym raz miałem je na nogach. Zrobiłem to specjalnie aby się do niczego nie uprzedzać i od samego początku sprawdzić jak będzie leżeć na nodze.

Buty wylądowały na nogach i od razu trzeba było wbiec z 400 metrów pod górkę po trawie. Trawka była sucha, a pod nią krył się luźny piach. Szczerze powiedziawszy dobrze mi się wbiegało. Mimo spokojnego tempa noga trzymała się bardzo dobrze podłoża. Dalej trzeba było krążyć po kamieniach i nierównych powierzchniach zamku w Olsztynie, a w zasadzie to co po nim zostało. Zaczął mnie uwierać trochę język buta ale nie zrażałem się bo w końcu buta miałem na nodze dopiero od jakichś 10 minut. Nie czułem się na początku komfortowo ale nie bałem się bo wiedziałem, że but musi się trochę rozbić. W ruinach zamku znaleźliśmy to co mieliśmy znaleźć i ruszyliśmy w dół zbiegając do mety jak najszybciej. W tym momencie miałem trochę obaw co się będzie działo ale poprawiony bieżnik, bardziej agresywny sprawił, że but na trawie i piachu dobrze się trzymał. Głęboki bieżnik sprawia, że but wgryza się w teren sprawiając, że mamy fajne trzymanie na zbiegu.

Kolejnym etapem testów był bieg długi w terenie po lasach Jury Krakowsko Częstochowskiej. Na początku ruszyliśmy asfaltem aby dobiec do czerwonego szlaku. Na asfalcie czuć było dużą amortyzację z bucie. Był, jest mięciutki. Czuć jak się człowiek zapada w buta i dobrze amortyzuje. Firma Nike zapewnia, że WildHorse 3 został wzbogacony o nową mieszankę gumy węglowej, która będzie mniej ścierać dzięki temu but ten będzie bardziej uniwersalny i będzie można w nim biegać po asfalcie. Wiadomo, że 3 – 4 kilometry nie pozwolą na sprawdzenie czy but się zetrze ale wierzę firmie na słowo. Wysłuchali uwag z poprzedniego modelu i poprawili to w nowej odsłonie. Na pewno osoby, które będą biec 50/50 w terenie/asfalcie na zawodach bez problemu mogą wybrać ten model.

Dalej wcale nie było z górki wręcz przeciwnie. W pierwszy dniu przemierzyliśmy 19 kilometrów w przeróżnym terenie. Postaram się wam go opisać po kolei wraz z moimi odczuciami:

  • Piach, ale taki niezbyt głęboki, delikatny – pogłębiony bieżnik daje tutaj radę. Zarówno pod górkę jak i z górki fajnie trzyma się podłoża. Pozwala na zwinne zmiany kierunku i nawet na przyspieszenia w takim terenie. Bez problemu nowy WildHorse radzi sobie w takim terenie.
  • Piach, głęboki, bardzo kopny – tutaj już trzeba bardziej popracować nogami i liczy się siła jednak w takich warunkach but już radzi sobie mniej, zakopuje się i brakuje mu trochę mocy na wyjście z głębokiego piaszczystego dołka. W takich warunkach sprawdził by się pewnie dopiero czołg, a ten model nie jest taki
  • Twardy dukt leśny (piach) lekki wilgotny – powiedzmy sobie była to taka namoczona glina czy coś zbliżonego do tego. Wbiegając na to noga ślizgała się na wszystkie strony, nie było tutaj szans żeby but się utrzymał w linii prostej
  • Podbiegi – różne poziomy nachylenia – bieżnik WildHorse 3 wgryza się w teren naprawdę dobrze, mamy stabilność i bardzo dobrze czuć podłoże. Nie miałem problemu z poślizgiem czy uciekaniem stóp.
  • Zbiegi – różne poziomy nachylenia – starałem się przyspieszać, zwalniać i robić różne rzeczy, które przyszły mi do głowy. Ani razu nie miałem problemu z tym aby noga mi gdzieś uciekła. Czułem się naprawdę przyjemnie
  • Mokra trwa – super trzymanie. Poprawiony bieżnik WildHorsa daje radę sobie w takich warunkach.
  • Drobne kamienie – o komfort dba rock play, który chroni nasze stopy z przodu przed wystającymi kamyczkami. Nie czuć ostrych rantów kamieni. Dodatkowo nie czuć ich pod nogą, że tak mogę się wyrazić. Dzięki tej technologii nasza stopa jest chroniona przed urazami i tak zwane zbicie, uszkodzenie stopy nie jest możliwe. W poprzedniej wersji nie mieliśmy tego systemu. Wydaje mi się, że jest to duży krok w przód w porównaniu do poprzedniego modelu. Na pewno but dzięki temu zyskał szersze zastosowanie i może konkurować z większą ilością modeli.
  • Duże kamienie – nie było co prawda biegania po mokrych kamieniach ale na suchych dużych kamieniach but fajnie dopasowuje się do powierzchni przez co nie ma problemu z różnymi powierzchniami kamieni. Poszerzona powierzchnia (szersza niż w modelu drugim) sprawia, że WildHorsy lepiej trzymają się na niestabilnych powierzchniach. Mamy większą stabilność i lepsze czucie podłoża.
  • Suchy asfalt – rytmy – mimo zwiększenia dropu do 8 mm. But dalej jest bardzo dynamiczny. Fajnie przyspiesza i można w nim poszaleć nawet na takich prędkościach jak 3:15/km. Mimo miękkości i zapadania się w poduszkę gazową stopa pracuje przyjemnie i jesteśmy w stanie przyspieszyć i utrzymać tempo, które sobie założymy.

Na drugi dzień zrobiłem w nich 26 kilometrów w podobnych warunkach jak wyżej wymieniłem. Teren był naprawdę zróżnicowany. Lecieliśmy z tym razem żółtym szlakiem ale z przewagą asfaltu. Asfalt stanowił koło 45% reszta to teren, lasy, górki (podbiegi i zbiegi). But już się delikatnie ułożył i dobrze był dopasowany do mojej stopy. W przedniej części czułem fajny luz, a palce miały naprawdę sporo miejsca. Uważam to naprawdę za duży plus tego buta. Co prawda porównując go do poprzedniej wersji miejsca jest mniej ale mimo wszystko nie przeszkadzało mi to podczas biegu. Moim zdaniem brakuje mi tutaj przyszycia języka do wewnętrznej powierzchni buta przez co mogą wpadać przypadkowe kamienie podczas biegu przez co będziemy musieli się gdzieś zatrzymać aby wyrzucić niechciane elementy ze środka buta.

Podczas drugiego dnia buty na stopie miałem przez 5 godzin, nic mnie nie cisnęło, nic nie przeszkadzało ani nie czułem żadnego dyskomfortu. Biegało mi się naprawdę bardzo dobrze, nie czułem buta na stopie przez ten czas, a zarazem fajnie mnie cały czas amortyzował. Mimo wolnego tempa 6:00/km i czasu trwania wysiłku moje stawy nie odczuwały zmęczenia. Co mogę powiedzieć komfort to myśl przewodnia w WildHorse 3.

Trzeci dzień to już szybsze bieganie na prędkościach, które już bardziej mi odpowiadają. But dobrze się trzymał na stopie, był dynamiczny na rytmach i pozwalał na szybką, stabilną przebieżkę po lesie. Wydaje mi się, że trzy dni to mało na aby przetestować w 100% buty ale dają to już jakiś pogląd w czym będzie trzeba się zmierzyć w najbliższym czasie. Na pewno musi minąć kilkaset kilometrów, musi być odpowiedni teren aby sprawdzić jak but będzie się przecierał, niszczył, zużywał. Wiadomo, że proces ten u każdego będzie inny ale taki test pozwoli wam zwrócić uwagę na pewne szczegóły, niuanse o których moglibyście nie usłyszeć wcześniej u nikogo innego.

Pierwsze wrażenie – Nike Wildhorse 3

Opiszę to na końcu ze względu na to, że sytuacja na początku była bardzo dynamiczna. Musztra, przebieranie, bieg i ciężko skupić się pierwszym wrażeniu. Wyglądają zdecydowanie lepiej niż dwójki. Konstrukcja jest bardziej zgrabna. WildHorse 3 jest wyższy, leży inaczej na stopie, w przodzie jest mniej miejsca ale nie sprawia to dyskomfortu, może jak ktoś ma wysokie podbicie to wtedy może czuć znaczącą różnicę. Ja nie odczułem czegoś takiego. Krótkie sznurówki powodują, że ciężko jest buty zawiązać na dwa supełki. Ogólnie mój zielony, wojskowy kolor przypadł mi bardzo di gustu. Porównując go do poprzednich modeli WildHorse 3 zyskał na masywności i naprężył muskuły. Już nie jest taki delikatny i spokojny. Teraz to prawdziwy agresor, który będzie szukał niejednej zaczepki na trasie jakiegoś biegu górskiego.

Konkurencja

Butów Trialowych w Polsce jak na lekarstwo. Osobiście nie jestem jakimś guru w tym temacie ale mimo wszystko wydaje mi się, że Nike WildHorse 3 będzie miał tutaj sporą konkurencję. Na pewno będzie to Brooks Cascadia 10 czy Saucony Xodus 5 lub Asics Fuji Trabuco 4 czy Adidas Response Trial 21. Wydaje mi się, że każda z firm jest w stanie czymś konkurować z Wild Horsami 3.

Kto może biegać w tych butach?

Jeśli chcesz używać WildHorse 3 w górach, lesie, miękkim podłożu to nawet nie ma się co zastanawiać. Każdy praktycznie niezależnie od wagi może wykorzystać WildHorsa 3 w różnych warunkach. Ważne tylko aby podłoże było miękkie nie asfaltowe. Wiadomo, że jeśli na chwilę wbiegniemy na asfalt to nic się nie stanie ale jednak naturalne warunki Nike to właśnie teren to tam czuje się on najlepiej i tam go najlepiej wykorzystacie. Jeśli dwa razy w tygodniu biegacie po asfalcie, a raz w tygodniu robicie wypad w góry, lasy to warto zostawić buty do biegania na asfalt w domu a wziąć właśnie buty trialowe. Odczujecie inny komfort, będziecie także bardziej zadowoleni po bieganiu w WildHorsach czy innych trialówkach. Pamiętajcie, że pracują tam inne mięśnie i specjalnie przystosowany but zmusza nas do trochę innej pracy niż na asfalcie.

Na koniec chciałbym przedstawić Wam plusy i minusy jakie przyszły go głowy 24 osobowej grupie podczas dyskusji na temat właśnie WildHorsa 3:

Minusy:

– ciężko dopasować wiązanie, rozchodzi się język
– nacisk od góry powierzchni na palce (został spłycony co do wersji drugiej – thooe box)
– szerokość jest bardzo szeroki – zahaczanie podeszwą o kostki – odpowiedzialna technika biegu niweluje ryzyko obtarć kostki. Jeśli ktoś jednak wąsko stawia stopy może poobcierać sobie kostki.
– zmniejszenie dynamiki z poprzednim modelem

Plusy:

– szeroka podeszwa – stabilność – poszerzenie podeszwy
– pogłębiony bieżnik – większa agresywność
– zmiana bieżnika – tylna sekcja buta bardzo agresywna – twardsze kołki, bardziej wystawione niż w poprzednim modelu były 2 mm teraz jest 4 mm
– bardziej techniczny teraz i nadaje się na dłuższe dystanse
– rock play – płytka chroniąca przed ostrymi kamieniami
– sticki ruber – guma która będzie kleić się do podłoża
– dopracowanie podeszwy i dodanie gumy o mniejszej ścieralności  – 004 – przez co bieżnik mniej się zużywa
– drop został zwiększony do 8mm – więcej pianki, więcej jest w stanie znieść, bardziej chroni nas przed przeciążeniami
– umiejscowienie poduszki zoom w tylnej części
– inny rodzaj cholewki – specer mesh – zwiększona wentylacja (w kigerze – fly mesh)
– charakterystyczne panele z przodu i z okolicach pięty – stworzone z gumy powtórnie przetworzonej czyli większa ekologia

Ostatnie punkty to wypowiedzi poszczególnych uczestników szkolenia, które pozwoliłem sobie spisać. Jak widać więcej jest plusów niż minusów. Nike to firma, która słucha swoich konsumentów, zbiera informacje i poprawia to co w poprzednich modelach nie koniecznie było dobre. Wydaje mi się, że i ten model WildHorsa został dopracowany i jest lepszy od swojego poprzednika. Wszystkich oczywiście zachęcam do odwiedzenia sklepów w celu przymierzenia tego buta.

Czy trzy dni do sprawdzenia Nike WildHorse 3 to dużo czy mało? Czy da się w nich choć trochę przebiegać aby coś o nich powiedzieć? Firma Nike chce i lubi promować swoje produkty wśród biegacz, handlowców oraz osób interesujących się bieganiem. Tak było i tym razem. Spotkaliśmy się w Częstochowie nie wiedząc gdzie pojedziemy i co będziemy robić. W Częstochowie czekał na nas autobus, którym gdzieś pojechaliśmy był to Olsztyn (ale nie ten Olsztyn o którym myślicie). Na miejscu czekał Kapral Kuba Wiśniewski gdzie w ciągu 5 min mieliśmy czas na przebranie w ciuchy biegowe i założenie na nogi nowych WildHorsów 3. W tym miejscu pierwszym raz miałem je na nogach. Zrobiłem to specjalnie aby się do niczego nie uprzedzać i od samego początku sprawdzić jak będzie leżeć na nodze. Buty wylądowały na nogach i od razu trzeba było wbiec z 400 metrów pod górkę po trawie. Trawka była sucha, a pod nią krył się luźny piach. Szczerze powiedziawszy dobrze mi się wbiegało. Mimo spokojnego tempa noga trzymała się bardzo dobrze podłoża. Dalej trzeba było krążyć po kamieniach i nierównych powierzchniach zamku w Olsztynie, a w zasadzie to co po nim zostało. Zaczął mnie uwierać trochę język buta ale nie zrażałem się bo w końcu buta miałem na nodze dopiero od jakichś 10 minut. Nie czułem się na początku komfortowo ale nie bałem się bo wiedziałem, że but musi się trochę rozbić. W ruinach zamku znaleźliśmy to co mieliśmy znaleźć i ruszyliśmy w dół zbiegając do mety jak najszybciej. W tym momencie miałem trochę obaw co się będzie działo ale poprawiony bieżnik, bardziej agresywny sprawił, że but na trawie i piachu dobrze się trzymał. Głęboki bieżnik sprawia, że but wgryza się w teren sprawiając, że mamy fajne trzymanie na zbiegu. Kolejnym etapem testów był bieg długi w terenie po lasach Jury Krakowsko Częstochowskiej. Na początku ruszyliśmy asfaltem aby dobiec do czerwonego szlaku. Na asfalcie czuć było dużą amortyzację z bucie. Był, jest mięciutki. Czuć jak się człowiek zapada w buta i dobrze amortyzuje. Firma Nike zapewnia, że WildHorse 3 został wzbogacony o nową mieszankę gumy węglowej, która będzie mniej ścierać dzięki temu but ten będzie bardziej uniwersalny i będzie można w nim biegać po asfalcie. Wiadomo, że 3 – 4 kilometry nie pozwolą na sprawdzenie czy but się zetrze ale wierzę firmie na słowo. Wysłuchali uwag z poprzedniego modelu i poprawili to w nowej odsłonie. Na pewno osoby, które będą biec 50/50 w terenie/asfalcie na zawodach bez problemu mogą wybrać ten model. Dalej wcale nie było z górki wręcz przeciwnie. W pierwszy dniu przemierzyliśmy 19 kilometrów w przeróżnym terenie. Postaram się wam go opisać po kolei wraz z moimi odczuciami: Piach, ale taki niezbyt głęboki, delikatny – pogłębiony bieżnik daje tutaj radę. Zarówno pod górkę jak i z górki fajnie trzyma się podłoża. Pozwala na zwinne zmiany kierunku i nawet na przyspieszenia w takim terenie. Bez problemu nowy WildHorse radzi sobie w takim terenie. Piach, głęboki, bardzo kopny – tutaj już trzeba bardziej popracować nogami i liczy się siła jednak…

Test WIldHorse 3

Agresywność bieżnika - 8
Trzymanie na różnych nawierzchniach - 7
Amortyzacja - 9
Dynamika - 6.5
Szerokość - bardzo szeroki - 6
Wygląd - 7

7.3

User Rating: 5 ( 1 votes)
7